ВПЛИВ ЧАТ-БОТІВ ЗІ ШТУЧНИМ ІНТЕЛЕКТОМ НА ПРОЦЕС ВИКЛАДАННЯ КУРСІВ ІЗ ПРОГРАМУВАННЯ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/pet-2023-3-2

Ключові слова:

штучний інтелект, IT, Python

Анотація

Приблизно з листопада 2022 року ChatGPT (Generative Pre-trained Transformer) став доступним у більшості країн світу. Так почалось стрімке поширення штучного інтелекту (ШІ) в інформаційному просторі. Відтепер багато трудомістких завдань стало можливим доручати штучному інтелекту. Це швидко опанували, наприклад, копірайтери, журналісти, автори текстів з різноманітних сфер життя. Звісно, далеко не завжди в кінцевому результаті отримується якісний продукт. Але в разі відповідального ставлення компетентних фахівців до текстів, згенерованих штучним інтелектом, все ж можна досягати гарних результатів від співпраці природного і штучного інтелекту. Часто штучний інтелект стає корисним і в освіті. Але разом з вигодами з’явились і нові виклики. Зокрема, у питанні захисту авторських прав і в галузі освіти. Дуже вагомий вплив штучний інтелект має на викладання курсів з інформаційних технологій. Далеко не завжди цей вплив є позитивним. У роботі окреслюється вплив ШІ на освітню діяльність. Йдеться як про процес вивчення, так і про процес викладання. До уваги брались два найбільш розповсюджених чат-боти: ChatGPT і Google Bard. Метою роботи є аналіз шляхів послаблення негативного впливу ШІ, а саме – яким чином зменшити ризик того, що студенти воліють надмірно користуватись послугами чат-ботів, замість того, щоб виконувати завдання самостійно. Результати дослідження здобуті впродовж останніх років, при викладанні курсів з програмування на Python, JavaScript і PHP. Оскільки така проблема постала тільки у 2023 році, тож системних дієвих рішень, випробуваних часом, ще не напрацьовано. У роботі робляться висновки про те, яким чином можна якщо не усунути, то хоча б послабити негативний вплив чат-ботів на бажання студентів самостійно виконувати завдання з програмування. Наводиться також ряд порад щодо підбору завдань для лабораторних, контрольних і залікових робіт. Ці поради можуть бути корисними для учителів навчальних закладів різного рівня. І зрештою вони можуть позитивно вплинути на рівень академічної доброчесності студентів.

Посилання

FEDOROV. Telegram. Процитовано 20 лютого 2023. URL: https://t.me/zedigital/2893 (дата звернення: 20.09.2023).

Marche S. The college essay is dead. Nobody is prepared for how AI will transform academia. The Atlantic. URL: https://www.theatlantic.com/technology/archive/2022/12/chatgpt-ai-writing-college-student-essays/672371/ (дата звернення: 20.09.2023).

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-10-31

Як цитувати

ВІЛІГУРСЬКИЙ, О., & СКІПАЛЬСЬКИЙ, М. (2023). ВПЛИВ ЧАТ-БОТІВ ЗІ ШТУЧНИМ ІНТЕЛЕКТОМ НА ПРОЦЕС ВИКЛАДАННЯ КУРСІВ ІЗ ПРОГРАМУВАННЯ. Фізика та освітні технології, (3), 13–18. https://doi.org/10.32782/pet-2023-3-2

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають