Published December 31, 2022 | Version v2
Journal article Open

Filozofia postrzegania środowiska człowieka z perspektywy społecznej psychologii i socjologii środowiskowej. Od tradycyjnego ujęcia humanistycznego do interpretacji społeczno-przyrodniczej (implikacje dla zrównoważonego bezpieczeństwa środowiskowego i zdrowotnego oraz pedagogiki)

Description

Zagadnienia środowiskowe to coraz chętniej podejmowana obecnie problematyka naukowa. Wynika to zapewne ze współczesnej sytuacji, w których zagrożenia dla zamieszkiwanego przez ludzi środowiska są coraz większe. I co ważne tego typu problemy badane są nie tylko w ramach nauk środowiskowych czy ekologicznych, ale również w obrębie nauk społecznych i humanistycznych. I nie ma w tym nic dziwnego, przecież społeczeństwo, w którym żyje człowiek, to ważny element ludzkiego środowiska. Życie każdego człowieka przebiega bowiem w pewnym środowisku, którego stan oddziałuje w odpowiedni sposób na ludzi, ich zdrowie psychofizyczne i samopoczucie, realizację potrzeb życiowych, czy zachowanie i funkcjonowanie w społeczeństwie. Tego typu zagadnienia podejmowane są w ramach społecznej psychologii środowiskowej i socjologii środowiskowej. Właśnie tym dyscyplinom poświęcono niniejszą publikację (artykuł monograficzny/studium). W pracy przybliżono zwięźle istotę tych środowiskowych nauk społecznych (poczynając od charakterystyki społecznej psychologii środowiskowej, a następnie przechodząc do socjologii środowiskowej). Natomiast ich istotę ukazano z perspektywy pewnej zwięzłej filozofii (wizji) postrzegania ludzkiego środowiska, jaką można odnaleźć w tych naukach społecznych. Środowisko człowieka bowiem może być różnie rozumiane, niekoniecznie zbieżne z tym co za środowisko uznaje się w naukach przyrodniczych. Owa wizja postrzegania środowiska człowieka stanowi w artykule użyteczne kryterium interpretacji i podziału tych dyscyplin na dwie podstawowe odmiany – tradycyjną (typowo humanistyczno-społeczną, obecnie obowiązującą) oraz na model postulowany (społeczno-przyrodniczy). W tym pierwszym ujęciu środowisko człowieka to po prostu wąsko pojmowane środowisko fizyczne i społeczne, w którym żyją ludzie. Natomiast perspektywa druga – opracowana i postulowana przez autora w niniejszym artykule - ma znacznie szerszy i całościowy charakter, gdyż oprócz środowiska fizycznego i społecznego obejmuje też środowisko przyrodnicze, które jest wtopione w środowisko społeczne. Dopiero to integralne połączenie tworzy w przypadku ludzi ich środowisko naturalne. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w ramach społecznej psychologii i socjologii środowiskowej rozwijać badania w takiej znacznie bardziej całościowej, społeczno-przyrodniczej (biospołecznej) perspektywie. W publikacji starano się przekonać do takiego podejścia. Jest ono w stanie (z pomocą pedagogiki) zagwarantować również zrównoważone bezpieczeństwo środowiskowe (ekologiczne), starające się zapewnić równowagę pomiędzy tymi dwoma składnikami ludzkiego środowiska naturalnego, jakimi są: społeczeństwo i przyroda. A to z kolei będzie również pozytywnie oddziaływało na kształtowanie i ochronę ludzkiego zdrowia (bezpieczeństwo zdrowotne).   

Notes

Niniejsza publikacja elektroniczna/artykuł monograficzny (ISBN 978-83-966428-0-6) zawiera treść polskojęzycznej, autorskiej (pierwotnej) wersji artykułu: M. Ciszek, The Philosophy of Perceiving the Human Environment from the Perspective of Environmental Social Psychology and Environmental Sociology (implications for sustainable environmental and health security), finalnie (przełożonej) opublikowanej po angielsku (pod skróconym ww.tytułem) w zrecenzowanym międzynarodowym czasopiśmie "Problemy Ekorozwoju/ Problems of Sustainable Development": 2020, 15 (2), s.211-222, https://ekorozwoj.pollub.pl/no30/23.Ciszek.pdf (DOI: https://doi.org/10.35784/pe.2020.2.21), wydanym przez Politechnikę Lubelską (w czerwcu 2020). Niniejsza opublikowana praca jest dedykowana Czytelnikom polskojęzycznym po to by dotrzeć do szerszego grona odbiorców. W tym celu została także opcjonalnie udostępniona (uploadowana po raz pierwszy 16.10.2022) w repozytorium ZENODO pod (rozszerzonym w autorskiej wersji) tytułem: Filozofia postrzegania środowiska człowieka z perspektywy społecznej psychologii i socjologii środowiskowej. Od tradycyjnego ujęcia humanistycznego do interpretacji społeczno-przyrodniczej (implikacje dla zrównoważonego bezpieczeństwa środowiskowego i zdrowotnego) (PL Version in: Zenodo, June 1, 2020, s.1-24, DOI: https://doi.org/10.5281/zenodo.7213533). W obecnej (drugiej z kolei) polskojęzycznej wersji publikacji, poprawiono zauważone (w wersji poprzedniej) niedociągnięcia językowe (literówki) oraz rozszerzoną ją o nowy, zasygnalizowany aspekt pedagogiki środowiskowej. Obie wersje publikacji (po polsku) są udostępnione w ZENODO pod zbiorczym DOI: https://doi.org/10.5281/zenodo.7213532. DROGI STUDENCIE - NIE PLAGIATUJ TYLKO CYTUJ I/LUB PARAFRAZUJ ZAWSZE PODAJĄC AUTORA, TYTUŁ I ŹRÓDŁO TEGO ARTYKUŁU (PLAGIATY BĘDĄ ZGŁASZANE)! MC:). P.S. Artykuł (w najnowszej, rozszerzonej wersji : 'Version 2' z dnia 31 grudnia 2022) znajduje się w pliku: "CISZEK Filozofia_artykuł" (natomiast w wersji starszej z dnia 1 czerwca 2020: 'Version 1' – w pliku: "23. Ciszek, PL").

Files

23. Ciszek, PL.pdf

Files (2.1 MB)

Name Size Download all
md5:ec9a3206afdf5489607cb6eed4f0bf09
490.6 kB Preview Download
md5:92c690db84cf13a4a93af6cb79260bdf
1.6 MB Preview Download