Planned intervention: On Wednesday April 3rd 05:30 UTC Zenodo will be unavailable for up to 2-10 minutes to perform a storage cluster upgrade.
Published September 1, 2017 | Version v1
Journal article Open

Археологія альпійського простору. Дослідження передгір'їв, долинних систем та високогірних ландшафтів Альп / Archaeology of the Alpine space. Research on the foothills, valley systems and high mountain landscapes of the Alps

  • 1. Director of Institute of Archaeological Sciences, Department of Prehistoric Archaeology, University of Bern, Bern (Switzerland)
  • 2. PhD student of Institute of Archaeological Sciences, Department of Prehistoric Archaeology, University of Bern, Bern (Switzerland)
  • 1. Taras Shevchenko National University of Kyiv

Description

В даній статті наводяться приклади ландшафтних археологічних досліджень в альпійському регіонально- му контексті. Як навколо, так і в самих Європейських Альпах ландшафти відзначаються великою різноманітніс- тю. Найбільш істотні ландшафтні відмінності спостерігаються на висотах, що мають відмітки від 400 до 3000 і більше метрів над рівнем моря. Основними топографічними ознаками регіону являються горбисті альпійські передгір’я, широкі внутрішні долини, що заходять далеко в самі Альпи та високогірні зони, які починаються вище лінії деревної рослинності. В статті наводяться приклади, що тематично охоплюють пам’ятки від озер- них та болотяних поселень на палях у передгірних районах, поховань та поселень у внутрішньоальпійських височинах та річкових терасах до короткочасних таборів та пам’яток на високогірних перевалах. Археологічні свідчення вказують, що поселенська активність починає спостерігатись в усіх регіонах від початку 5-го тисячо- ліття до н.е. Палеоекологічні дані з передгірних територій можуть віддалити цю межу навіть до середини 6-го тисячоліття до н.е. Автори допускають високий ступінь мобільності між цими регіонами. Якщо озерні та боло- тяні поселення добре відомі та докладно вивчені вченими, дослідження альпійських високогірних пам’яток почалось тільки два десятиліття тому. Альпи та оточуючі передгірські ландшафти являються яскравим полем для археологічних досліджень, особливо при вивченні ранньоземлеробських культур. Незважаючи на те, що постійні дослідження дають можливість кращого розуміння процесів проникнення перших аграрних сус- пільств з передальпійських низин в високогірні зони, ми все ще далекі від остаточного розуміння загальної картини. Довготривала еволюція поселенської діяльності, що відбувалась у передгірних районах та у частині внутрішньо альпійських долин перетворила незаймані ландшафти у міські простори з одного боку, з малень- кими внутрішньо-альпійськими долинами та високогірними районами, де поширились стійкі форми землеко- ристування з іншого, що відобразилось на характері культурного ландшафту Альп.

 

This article was produced with the support of the Swiss National Science Foundation (SNSF) for the projects “Beyond lake settlements: Studying Neolithic environmental changes and human impact at small lakes in Switzerland, Germany and Austria (CR20I1L_152862)” and “Chronology, mobility and cultural transfer. A landscape archaeological study of the central Alps (P0BEP1_165306)”. Conference participation and the public lecture in Kiev was possible due to an Institutional Partnership (SCOPES) grant for the project “Networking in Eastern European Neolithic and Wetland Archaeology for the improvement of field techniques and dating methods (IZ74Z0_160469)”. The authors would like to thank Sandy Hämmerle, Galway, for proofreading the manuscript. We would also like to thank the Departments of Heritage Management of Cantons Bern, Solothurn, Luzern and Vaud for making their regional archaeological databases available to us.

Files

02VA-2017-Haffner.pdf

Files (1.7 MB)

Name Size Download all
md5:b0a1c1fa6703866942700dcf497dfad0
1.7 MB Preview Download

Additional details