Wiedza o własnej miejscowości i zaangażowanie w sprawy lokalne oraz ich determinanty na przykładzie społeczności wiejskiej

Autor

DOI:

https://doi.org/10.18778/0208-600X.77.05

Słowa kluczowe:

wiedza, działanie, obszary wiejskie, społeczność lokalna, inteligentna wieś

Abstrakt

Zmiany zachodzące obecnie na obszarach wiejskich w Polsce wpisują się w koncepcję „inteligentnych wsi” (smart villages), która akcentuje znaczenie wiedzy i działań innowacyjnych dla funkcjonowania współczesnych wiejskich społeczności lokalnych i rozwoju obszarów wiejskich. Artykuł odnosząc się do zagadnienia społeczności lokalnej, przybliża obraz mieszkańców wsi Czarny Las, zwracając uwagę na specyfikę tej społeczności. W wymiarze empirycznym zasadniczym celem autorów jest weryfikacja tezy o występowaniu zależności pomiędzy wiedzą o własnej miejscowości a zaangażowaniem w lokalne sprawy na przykładzie konkretnej społeczności wiejskiej, jak również ustalenie czynników wpływających na oba wymiary. W tym celu zbudowano i wykorzystano wskaźniki dotyczące z osobna wiedzy i zaangażowania mieszkańców wsi Czarny Las w gminie Grodzisk Mazowiecki. Jako predyktory zarówno wiedzy o własnej wsi, jak i zaangażowania w jej bieżące sprawy przyjęto wiek, płeć, wykształcenie, czas zamieszkiwania w badanej miejscowości oraz formalny stan zameldowania. W celu określenia istotności statystycznej predyktorów wiedzy mieszkańców o miejscowości i ich zaangażowania na jej rzecz posłużono się analizą regresji wielokrotnej.

Bibliografia

Bielska A., Stańczuk-Gałwiaczek M., Sobolewska-Mikulska K., Mroczkowski R. (2021), Implementation of the smart village concept based on selected spatial patterns – A case study of Mazowieckie Voivodeship in Poland, „Land Use Policy”, vol. 104, May https://doi.org/10.1016/j.landusepol.2021.105366
Google Scholar DOI: https://doi.org/10.1016/j.landusepol.2021.105366

Błońska E., Murzyn T.J., Obidziński A., Od Czarnolesia do Czarnego Lasu, czyli o powstawaniu tożsamości lokalnej, Urząd Miejski w Grodzisku Mazowieckim, Czarny Las.
Google Scholar

Boguszewski R., Herudziński T. (2019), Funkcjonowanie współczesnych społeczności lokalnych na przykładzie wsi Czarny Las. Raport z badań, maszynopis, Pracownia Badań Społecznych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Warszawa.
Google Scholar

Hałasiewicz A. (2020), Koncepcje ożywienia i wzmocnienia rozwoju wsi, [w:] J. Wilkin, A. Hałasiewicz (red.), Polska wieś 2020. Raport o stanie wsi, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa.
Google Scholar

Herudziński T. (2020), Zmiany na obszarach wiejskich w Polsce – percepcja, wiedza i zaangażowanie „starych” i „nowych” mieszkańców wsi, „Rocznik Lubuski”, t. 46, cz. 2, s. 77–88.
Google Scholar

Murzyn T.J. (2020), Zarys dziejów – wieś Czarny Las w latach 1850–1990, [w:] E. Błońska, T.J. Murzyn, A. Obidziński, Od Czarnolesia do Czarnego Lasu, czyli o powstawaniu tożsamości lokalnej, Urząd Miejski w Grodzisku Mazowieckim, Czarny Las.
Google Scholar

Skakelja N. (red.) (2018), Innowacje cyfrowe i społeczne w kontekście usług na obszarach wiejskich. Broszura o przykładowych projektach, Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, European Network for Rural Development, Urząd Publikacji Unii Europejskiej, Luksemburg.
Google Scholar

Wilkin J. (2020), Zróżnicowana i zmieniająca się polska wieś, [w:] J. Wilkin, A. Hałasiewicz (red.), Polska wieś 2020. Raport o stanie wsi, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa.
Google Scholar

Pobrania

Opublikowane

2021-11-30

Jak cytować

Boguszewski, R., Herudziński, T., & Obidziński, A. (2021). Wiedza o własnej miejscowości i zaangażowanie w sprawy lokalne oraz ich determinanty na przykładzie społeczności wiejskiej. Acta Universitatis Lodziensis. Folia Sociologica, (77), 75–88. https://doi.org/10.18778/0208-600X.77.05